Dne 8. května 2024 proběhlo za hudebního doprovodu na návsi obce Bořanovice položení věnce k památníku a pietní uctění památky obětí světových válek zástupci obce a členy místních dobrovolných hasičů. Poté následovala vzpomínka na devadesáté výročí založení Vlastenecko dobročinného sdružení Obce baráčníků v Bořanovicích. Z proslovu starosty obce Bořanovice Libora Řápka:
Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině!
Tato píseň nebyla vybrána náhodně. Ano, právě v Kolíně v hostinci U Šleitrů, kterému se lidově říkalo „baráček“, vznikla myšlenka založit „baráčníky“ a vešla ve skutek roku 1869. Zpočátku se jednalo o čistě mužskou záležitost. Počet členů se postupně rozšiřoval o další kolínské starousedlíky. Pořádali zejména zábavné večery, kde hrála baráčnická kapela lidové písně. Zároveň se zde vybíraly peníze určené na dobročinné účely. Společná setkání však zjevně nebyla jen o zpěvu, neboť se zde připravila a rozvinula nosná myšlenka nového vlasteneckého spolku, a tak vznikla 7. listopadu 1873 nepolitická Svobodná obec baráčníků.
O založení Obce baráčníků v Bořanovicích nemáme dochovány písemné záznamy, neboť kronika se dle vyprávění dávno ztratila. A tak datum založení máme jen hmotně doložen na památečním tablu, které bylo vyrobeno k patnáctému výročí založení. Zde mohu dodat, že se zachovalo do dnešní doby jen díky mému historickému cítění již v mladickém věku. Toto tablo je vám dnes slavnostně představeno tady na návsi. Velkou hodnotou je, že fotografie sousedů a tetiček jsou dodatečně jmenovitě označené jmény. A tak tam například já mohu najít mou prababičku, dědu, strýce, tetu a další příbuzné.
Teď vám přečtu úryvek z článku z Věstníku Československý Baráčník z roku 1946, kdy Obec Baráčníků v Bořanovicích čítala 78 členů.
Obec baráčníků v Bořanovicích konala dne 19. května Staročeské máje za značné účasti sousedů a tetiček, místní mládeže, Sboru dobrovolných hasičů v krojích a hostí z okolí. Mateřská Obec baráčníků z Libně v čele s rychtářem, sousedem Cimlerem a župním rychtářem, sousedem Podlipným, přijela ve značném počtu členů na třech vyzdobených vozech. Po přivítání všech hostí o 15. hodině seřadil se průvod Obcí s hudbou kapelníka, souseda Řápka. U pomníku padlých v 1. světové válce byla položena pěkná kytice a po zahrání písně „Hoši od Zborova“ byla pronesena vzpomínka na padlé. Nato průvod zamířil do Pakoměřic, kde na prostorném nádvoří pivovaru byl sehrán děj znázorňující život českého lidu na vsi z doby „pánů Franců“, který napsal soused Fabián z Čakovic, při kterém účinkovali sousedé a tety v krojích. Na závěr článku je ještě zmínka, že v poslední době vstoupil do naší Obce značný počet nových členů, zejména ze sousední obce Březiněvsi. Tolik úryvek z článku.
I dnešní slavnost Májových oslav se nese v podobném duchu, jen místo divadelního představení vám dnes bude tanečníky tří kolon zatančen tradiční český salonní tanec Česká beseda, a to za doprovodu orchestru se zpěvem. U zrodu tohoto tance stál v roce 1863 mimo jiné i básník Jan Neruda. Přeji příjemný zážitek.
Před památníkem poté zatančili Českou besedu členové Sdružení Otevřených srdcí, Obce baráčníků ze Sluh a Obce baráčníků Jana Koziny z Čakovic. Po skončení byli odměněni od diváků velikým potleskem nejen tanečníci, ale i hudebníci a zpěváci. Všem těmto účinkujícím patří velký dík. Poděkování za účast chceme vyjádřit také zástupcům Obce baráčníků ze sousedních Líbeznic, kteří dorazili i s praporem. Zvláštní poděkování pak bylo určeno panu Milanu Jiráskovi a Vladěně Buriánkové, kteří, ač jsou členy Obce baráčníků v Líbeznicích, bydlí v Bořanovicích. Byli to právě oni, kdo všechny příchozí vřele přivítali a nabídli staročeskou poctu chlebem a solí.
Pod přístřeškem před restaurací „Pod Smrkem“ dále k poslechu a dobré náladě zahrál Velký dechový orchestr Mělník, a sice promenádní koncert pod vedením Václava Jakubce a pod taktovkou dirigentky Kateřiny Novákové. Tato bezmála třicetičlenná kapela je složena z hudebníků nejrůznějšího věku, s nestejným stupněm hudebního vzdělání, ale s velkým zájmem o tento druh souborové hry. Členové pocházejí z oblasti od Prahy po Mělník a jeho okolí. Zpěvem orchestr doprovodila Jana Šebestová, slovem provázela Jiřina Mališová. Po přestávce zahrála dechová hudba Švitorka. Od obce Bořanovice bylo připraveno malé občerstvení v podobě koláčů a štrůdlu od paní cukrářky z Předboje a originální Pakoměřický mošt. O další občerstvení se postarala místní rodinná firma ROFI s.r.o.. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě této májové akce podíleli, a také přírodě za zajištění příjemného bezdešťového počasí.
Prohlédněte si fotografie
Prohlédněte si video